Czy zaplanowałeś już swój sukces?

Posted on Luty 20, 2011 in marketing sieciowy (mlm, marketing wielopoziomowy, netowork marketing)

Czy znasz cytat mówiący, że „najważniejszym celem edukacji nie jest zdobycie wiedzy, lecz umiejętności działania”?

Tak powiedział kiedyś Herbert Spencer – znany filozof drugiej połowy XIX wieku.

Miał absolutną rację i dla tego dziś powiem Ci trochę o planowaniu. Dlaczego warto i jak to robić dobrze.

Korzyścią jaką odniesiesz czytając poniższy tekst będzie nie tylko to, że dowiesz jak zoptymalizować swoje działanie, ale również będziesz w stanie lepiej określić czego oczekuje Twój klient czy współpracownik i będziesz mógł to skutecznie wykorzystać na swoją korzyść.

Ponadto, realizując swój opracowany plan krok po kroku będziesz widział efekty swojej pracy, a nic nie daje większego kopa do działania niż widoczny, porządny rezultat.

Nie wiem czy Ty też tak masz, że jak nie zaplanujesz to nie zrobisz? Albo zrobisz, ale praca zajmie Ci dwa razy dłużej?

Ja, zanim nauczyłem się planować, siadałem do komputera i zastanawiałem się za co się zabrać, od czego zacząć, klikałem bez celu po internecie i tak traciłem pół dnia na pierdoły. Mało tego, to co zrobiłem na samym początku mojej przygody z e-biznesem okazało się zupełnie nie przydatnym bublem.

Przez własną głupotę, a może niewiedzę, musiałem skasować listę ponad 2000 kontaktów, którą budowałem prawie 4 miesiące, a przyczyną był właśnie brak planowania, jakiegokolwiek planowania. Po prostu nie przemyślałem wcześniej do jakiej grupy docelowej skierować ofertę. W rezultacie 4 miesiące mojej pracy poszło na marne. A wystarczyło poświęcić tylko kilka godzin na planowanie.

Dlatego Ty bądź mądry i nie popełnij moich błędów.

Zresztą, powiedz sam, czy gdybyś chciał/a zrobić np. remont mieszkania to zabierzesz się za to z dnia na dzień, czy najpierw zastanowisz się na jaki kolor pomalować i jaką farbą? Najtańszą czy tą lepszą, zmywalną, która kryje przez nałożenie tylko jednej warstwy? Czy zastanowisz się co jest potrzebne do remontu i ile pieniędzy możesz wydać czy będziesz kupował co popadnie?
Czy kupując meble do mieszkania bierzesz cokolwiek, czy wcześniej mierzysz pokój i zastanawiasz się jak je postawisz?

Założę się, że wcześniej choćby przez chwilę, ale planujesz.

Tak samo musisz robić w biznesie! Czy wyobrażasz sobie, że duże znane firmy działają bez planowania? Nie, zatrudniają do tego sztaby fachowców. Jeśli Ty traktujesz swój biznes poważnie i chcesz na nim zarobić pieniądze to będziesz działał profesjonalnie, tak jak to robią największe, najlepsze firmy.

Załóżmy teraz, że podjąłeś działalność w marketingu sieciowym i chcesz budować ten biznes przez internet, ale nie masz doświadczenia.

Co musisz zrobić na początku?

1.
Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze, co chcesz osiągnąć?? Np. chcesz w ciągu 6 miesięcy zbudować strukturę, która zapewni Ci stały nieprzerwany dochód.

To jest twój cel – zapisz to i zapisz datę, termin w którym zadanie ma być wykonane.

2.
Zastanów się kto może dołączyć do Twojej struktury, kto może być zainteresowany współpracą z Tobą, czego te osoby pragną, co jest im potrzebne aby zechcieli podjąć z Tobą współpracę, dla czego mają to zrobić.

Czyli musisz znaleźć korzyść dla tych osób, pomóc im rozwiązać problem, który ich dręczy.

3.
Teraz pomyśl jakie jest Twoje minimum korzyści jakie chcesz odnieść.

Np. chcesz zbudować swój wizerunek w internecie. Zbudować listę około 1000 osób (kontaktów) i nawiązać z nią relację – ocieplić ją.

4.
Jakie problemy mogą pojawić się po drodze i jak sobie z nimi poradzisz?

Np. nie znasz się na prowadzeniu biznesu przez internet, czyli musisz się tego nauczyć. Zapisz sobie co musisz wykonać aby zwalczyć problemy, podziel swoje zadanie na etapy:

np. data – zrobię stronę przechwytującą, data – zrobię reklamę, data – założę Fan Page na facebooku, data – zrobię blog, itp. itd.

Np. ludzie nie będą się wpisywać na listę twojego mailingu? – zmienisz treść strony. Ludzie powiedzą Ci, że to oszustwo – będziesz na to gotowy, podziękujesz im za poświęcony czas i będziesz szukał dalej.

Wypisz wszytko co może się zdarzyć. Jeśli będziesz przygotowany na przeszkody to nie osłabią one Twojego zapału.

5.
Jak zakończysz cały proces?

Kiedy osoba podejmie z tobą współpracę to pomożesz jej nauczyć się i zrobić dokładnie to samo co Ty zrobiłeś. Jeśli tego nie zrobisz to Twój biznes nie będzie trwały, a tego chyba nie chcesz, prawda?


Jestem pewny że powyższe informacje przydadzą Ci się tak samo jak przydały się mnie i wierzę, że dobrze je wykorzystasz. Mam do Ciebie małą prośbę. Zostaw pod wpisem komentarz, a jeśli uznasz, że również inni mogą być nim zainteresowani kliknij „Lubię to”. Z góry dziękuję 🙂

Pozdrawiam.


4 komentarze

  1. takie strony są bardzo potrzebne.  można z nich bardzo wiele sie dowiedzieć nie mówiąc o nauce  TAK   dalej trzymać  strona bardzo pożyteczna.

  2. Mimo, że zgodzę się z Tobą muszę to dodać: trochę przegadany artykuł 😉

    • Masz rację, że przegadany. Mimo to wciąż aktualny. Nadal mało kto robi jakiekolwiek plany.

  3. Zgadzam się, że mało osób robi sobie plan i rzucają się na ebiznes bez żadnego przygotowania i zaplanowania. Efekty są potem takie, że rezygnują rozpowiadając, że na tym czy na tamtym to się nie da zarobić.
    Dodam jeszcze, że równie ważna jest wytrwałość. Trzeba wytrwale dążyć do realizacji postawionych celów

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *